Protezy pełne posiadają akrylową podstawę w kolorze śluzówki. Jest ona dopasowana do dziąseł. Podstawa protezy górnej zakrywa podniebienie, natomiast proteza dolna posiada kształt podkowy w celu dopasowania do języka.Wykonanie protezy zleca się laboratorium protetycznemu w oparciu o wycisk jamy ustnej pacjenta. Tradycyjną protezę umieszcza się w jamie ustnej po usunięciu wszystkich zębów i wygojeniu tkanek. Istnieje również montażu protezy bezpośredniej, w przypadku której nie czeka się na wygojenie tkanek, kóre może trwać do kilku miesięcy. Zaletą tej techniki jest to, że pacjent nie jest pozbawiony zębów na czas gojenia tkanek, jednak taka proteza musia być po kilku miesięcy skorygowana, ze względu na fakt iż kość w trakcie procesu gojenia zmienia nieznacznie swój kształt, co skutkuje obluzowaniem protezy. Proteza częsciowa od pełnej różni się tym, iż opiera się ona na metalowej ramce. Czasem też umieszcza się korony na niektóych zębach naturalnych. W odróżnieniu od mostu, protezę można w dowolnym momencie wyjąć.
W ciągu pierwszych kilku tygodni użytkowania protezy pacjenci zwykle doświadczają pewnego dyskomfortu związanego z adaptacją mięśni jamy ustnej i języka. Jedzenie i mówienie może z początku wydawać się nieco utrudnione. Pacjenci doświadczają w tym czasie uczucia ucisku lub luzu. Jest to zupełnie normalne w okresie, kiedy ciało "uczy się" utrzymywać protezę na miejscu.
Proteza, w związku z normalnym procesem eksploatacji związanym z użytkowaniem wymaga okresowego dopasowania, czasami niezbędne jest również wykonanie nowej protezy, lub jej podstawy.Również ze względu na związane z następującymi z wiekiem zmianami fizjologicznymi zaleca się również wizyty kontrolne u stomatologa przynajmniej raz do roku. Wskazówki dla pacjentów korzystających z protez: Z uwagi na to, że protezy są bardzo delikatne należy zachować dużą ostrożność przy wszelkich działaniach związanych z używaniem i konserwacją protezy. W szczególności należy chronić ją przed upadkiem na twarde powierzchnie.
W celu zabezpieczenia protezy przed uszkodzeniem zalecamy aby wszelkie malnipulacje protezą wykonywać nad rozłożonym ręcznikiem lub umywalką z wodą. Nie należy również dopuszczać do wyschnięcia protezy. Dlatego należy umieszczać ją w roztworze czyszczącym lub w czystej wodzie na czas kiedy nie jest używana. Należy pamiętać aby nie stosować gorącej wody, gdyż może ona spowodować zniekształcenie protezy. Protezę trzeba również codziennie szczotkować protezy w celu oczyszczenia ich z resztek pokarmów oraz płytki nazębnej. Można również używać urządzeń generujących ultradźwięki do czyszczenia protez, przy czym takie czyszczenie nie zastępuje tradycyjnego szczotkowania. Każdego dnia, przed założeniem protezy zaleca się szczotkowanie dziąseł i podniebienia miękką szczoteczką co pobudza krążenie w tkankach. Nie należy próbować samodzielnie naprawiać żadnych uszkodzeń protez, gdyż łatwo w ten sposób doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. W przypadku zauważenia uszkodzeń należy skontaktować się z dentystą.