Protezy szkieletowe

Proteza szkieletowa to rodzaj protezy, który służy do uzupełnienia częściowych braków  w uzębieniu, w przypadku których niemożliwe jest zastosowanie mostu. Protezy szkieletowe wykonuje się z metalu i akrylu. Głównym elementem protezy jest metalowy trzon, który z idealną precyzją odlewa się w całości pod kształt podłoża jamy ustnej. Kolejny element - akryowy - imituje tkankę dziąsła zapewniając estetyczny i naturalny wygląd. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu płyty pacjent ma zapewniony maksymalny komfort użytkowania protezy. Metalowy szkielet posiada również wypustki, które opierając się na powierzchniach żujących zębów dzięki czemu siły zgryzowe są przenoszone na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego w sposób zgodny z fizjologią, co pozwala w naturalny sposób unikną ugniatania błony śluzowej i osiadania protezy.

Proteza jest utrzymywana na miejscu przez metalowe klamry. Dzięki odpowiedniej sprężystości jest ona jednocześnie stabilna i wygodna podczas spożywania posiłków. Najnowsze rozwiązania pozwalają również zastosować zatrzaski, które są jeszcze bardziej estetyczne aczkolwiek wymaga dodatkowego okoronowania zębów pacjenta co podnosi estetykę całości oraz komfort użytkowania.

W przypadku pacjentów cierpiących paradontozę stosuje się szynoprotezy, które jednocześnie stabilizją rozchwiane zęby. Stosowane w nich klamry są bardziej rozbydowane i nie pozwalają na nadmierne ruchy boczne i przednio-tylne. Są one w stanie spowolnić, a nawet zatrzymać proces utraty chorych zębów. To dodatkowe wzmocnienie umieszczone jest po wewnętrznej stronie jamy ustnej dzięki czemu nie jest ono widoczne podczas normalnego użytkowania. Dodatkowo, w przypadku utraty zęba, to rozwiązanie pozwala na dodanie brakującego zęba do protezy. W zasadzie brak jest przeciwskazań do zastosowania protez szkieletowych. Są one trwałe, nie łamliwe, odporne na pękanie a dzięki zastosowaniu metalu uzyskuje się bardzo dużą wytrzymałość przy dużo mniejszych wymiarach. Jej największą zaletą jest to, że nie działa destrukcyjnie na tkanki przyzębia.